Team Selection

Wednesday 8th August 2018  
LEAD            Ria Krebbekx  (c)

                  Steve Barber       

2ND                        Matthew Krebbekx  (c)                               Jackie Barber                    
3RD                        Thomas Sutton                                                    Dean Ferris 
SKIP Jeff Davis                         Barry Hankins

 

Modbury’s Programme for the Season 2018

Date Home Result Away Result
May 2 Modbury  54/14 Hope Valley A  20/0
May 9  Modbury 44/14 Hope Valley B 24/0 
May 16  Toorak Burnside   25/0 Modbury
51/14 
May 23 Hope Valley A 28/1  Modbury 33/13 
May 30 Hope Valley B 35/0 Modbury 68/14
June 6 Modbury 76/14  Toorak Burnside 32/0
June 13 Modbury 51/14  Hope Valley A 31/0
June 20 Modbury 40/14 Hope Valley B 28/0
June 27 Toorak Burnside 46/12 Modbury 40/2
July 4  Hope Valley A 49/14 Modbury 30/0
July 11 Hope Valley B 20/0 Modbury 67/14
July 18  Modbury 80/14 Toorak Burnside 24/0
 
July25 Finals  @  Salisbury

Modbury

56/14  

 

Woodville B

29/0
Aug 1 Prelim Final – @ Salisbury

Hope Valley A 

 

   

Woodville B

Aug 8 Grand Final – @ Salisbury

Modbury

36/0  Woodville B 49/14 
       

 

Full Round  North/Gold Results and Ladder

Home Shots Pts   Away Shots Pts
HOPE VALLEY A 63 14 v HOPE VALLEY B 22 0
MODBURY 80 14 v TOORAK BURNSIDE 24 0

 

(FINAL)   League Table
 
Rank Team Points

For / Against

% Played
1 Modbury 141/ 27 63.65 12
2 Hope Valley A      120 / 48     56.08 12
3 Hope Valley B      57 / 111    44.28 12
4 Toorak Burnside      18 / 150        37.11 12


The Full 2018 Draw

North – GOLD

  1. Modbury
  2. Hope Valley A
  3. Toorak Burnside
  4. Hope Valley B
  5. May 2            1 v 2          4 v 3

May 9                2 v 3          1 v  4

May 16               4 v 2          3 v 1
May 23
               2 v 1          3 v 4
May 30
               3 v 2          4 v 1

June 6                2 v 4         1 v 3 
June 13
              1 v 2         4 v 3
June 20
              2 v 3         1 v 4      
June 27
              4 v 2         3 v 1
July  4  
              2 v 1         3 v 4
July  11              3 v 2         4 v 1
July 18    
           2 v 4         1 v 3

3 day Section Finals Playoff at Venue TBA.

July 25,  Aug 1 & Aug 8   Top two (2) teams from each colour play for the Wednesday Night Metro Championship. Bottom two (2) teams from each colour play for the Harris Plate.